Choć płytki ceramiczne mają swoich przeciwników, ich liczba nie jest duża. Zdecydowanie więcej osób zachwyca się nimi i trudno nie zgodzić się z tym, że zachwyt ten jest uzasadniony. Wśród wielu zalet płytek ich różnorodność wysuwa się na pierwszy plan.

Coś dla siebie znajdą wśród nich zarówno miłośnicy klasycznych rozwiązań, jak i osoby, którym podobają się przede wszystkim nowoczesne, niezwykle wyraziste rozwiązania. To właśnie ta grupa płytek ceramicznych zasługuje na szczególną analizę zwłaszcza, że prym wiodą dziś w niej płytki orientalne, nazywane też niekiedy marokańskimi.

Płytki zaliczane do tej grupy są zwykle droższe niż klasyczna ceramika podłogowa i ścienna. Koszt ich zakupu nie jest jednak niemożliwy do zaakceptowania, a zróżnicowanie cenowe wydaje się w pełni uzasadnione przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z płytkami, które są wykonywane ręcznie w manufakturach. W czasie produkcji ciągle jeszcze korzysta się zresztą z naturalnych barwników. Mieszanki nie blakną podczas wypalania, a jednocześnie sprawiają, że płytki można uznać za proekologiczne.