Wybierając kanapę do salonu bardzo często liczymy się z tym, że przynajmniej raz na jakiś czas ktoś będzie na niej spał. Jeśli zakup taki ma być opłacalny, konieczne jest przykładanie możliwie jak największej wagi do tego, z czego wykonany będzie materiał obiciowy. Możliwości jest przy tym dość dużo.

Kanapa z funkcją spania powinna być wytrzymała. Wielu wiodących producentów nie tylko doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale również kładzie duży nacisk na uwzględnienie wspomnianego parametru w oferowanych przez siebie produktach. Zwykle wytrzymałość mierzona jest w tak zwanych cyklach Martinadale’a. Im więcej cyklin jest w stanie wytrzymać, tym lepiej, warto przy tym pamiętać, że tkaniny, które tracą swoje właściwości przy mniej niż dziesięciu tysiącach w ogóle nie powinny być brane przez nas pod uwagę.

Jeśli kanapa znajduje się w tej części salonu, do której wpada intensywne światło słoneczne, również ten czynnik powinien zostać przez nas uwzględniony. Odporność koloru na światło nie zawsze jest taka sama i często skutkuje przedwczesną wymianą kanapy.